סיכום שנת 2017 בנדל"ן

שנת 2017 הגיעה לסיומה וענף הדיור בישראל חווה במהלכה לא מעט טלטלות. מחיר למשתכן, מס דירה שלישית, חוק שכירות הוגנת, קיפאון של ממתינים על הגדר ועוד. סיכום של השנה ונסיון לנבא איך תראה שנת 2018.

"גולת הכותרת מבחינתנו היא ההוצאה של מחוסרי הדיור מהשוק הכללי" אומר ח"כ רועי פולקמן, יו"ר סיעת כולנו. "בפועל מדובר בכ-54 אלף זוכים בדירות, היחס של שיווקים לזוכים בדירות בפועל הוא בערך 75 אחוזים והתכנון שלנו ל-2018 הוא להוסיף עוד כ-50-6- אלף זוכים. המהלך המרכזי שלנו היה הוצאת מחוסרי הדיור משוק הביקושים, עם הנחות שנעו בין 15 ל- 30 אחוזים". "המהלך הגדול השני שבא לידי ביטוי ב-2017 הוא הוצאת המשקיעים מהשוק" מוסיף פולקמן, "וראינו ירידה דרמטית בהיקף המשקיעים. יש גם את שוק משפרי הדיור, שם המטרה הגדולה הייתה לעצור אותו. כשנכנסו לתפקיד, העליות היו דו ספרתיות והיום גם במדד הכללי שפורסם רואים קצת פחות מ-3%. אזורים מסויימים בפריפריה כבר רואים ירידות מחירים, וגם בסגמנט של מחוסרי הדיור, שהיה חשוב לנו במיוחד. מבחינתנו השנה הייתה אפקטיבית ונכנס ל-2018 בהמשך של אותה המדיניות".

"אני רואה את שנת 2017 בתור כשלון מבחינת הנדל"ן במדינת ישראל" אומר יזם הנדל"ן מייקל זלמנסון, "המחיר למשתכן מבחינתי הוא גימיק ולא יותר מזה והוא לא נותן את הפתרונות הראויים. נכון שזה יותר טוב מכלום ונדרשה לכך עבודה קשה אבל קנס דירה שלישית, חוק שכירות הוגנת וכל השאר פשוט תקעו את השוק".

"צריך להבין- כמות הדירות שבבנייה לא השתנתה וכרגע קטר הנדל"ן עוד לא יצא לדרך" מציין אוהד דנוס, לשעבר יו"ר לשכת השמאים, "אנחנו רואים סדרי גודל של 114 אלף יחידות דיור שנמצאות כרגע בבנייה, ברבעון השלישי של 2017 היו כ-10 אלפים יחידות דיור שבנייתן התחילה וצריך לקחת בחשבון שספק אם הממשלה תוכל להמשיך באותו קצב בו היא החלה תוך מתן מענה איכותי לכל אותם מחוסרי דיור".

ח"כ פולקמן מוסיף, "הבעיה הגדולה תמיד הייתה אצל מי שאין לו דירה. המשימה שלנו הייתה להגיד שהקרקעות הציבוריות ילכו למקומות בהם הפער הוא החמור ביותר. יש לנו מחוייבות לכ-50 אלף זכאים של מחיר למשתכן וזה ימשיך ב-2018, ככל שנראה שיש איזורים שבהם כבר אין יותר ביקושים של מחוסרי דיור, נשחרר את זה למשפרי דיור, זה חלק ממהלך טבעי, והקבלנים יבינו שהשוק משתנה".

לגבי דחיית ההצבעה לתיקון חוק התכנון והבניה בכל הנוגע לעידוד דיור בר השגה אומר פולקמן- "זה חוק חשוב וטוב שאנחנו נסיים בקרוב. הוא ייתן זכויות בניה נוספות ויביא דיור מוזל בשכירות ארוכת טווח. המטרה היא ליצור מהפכה שתתחיל ב-2018- לתת כלים גם לקבלנים וגם לרשויות המקומיות להכנס בענק לפרויקטים של שכירות ארוכת טווח, שזה אגב, פתרון אדיר לאיזורי הביקוש".

איך תראה שנת 2018?

"הממשלה לא בונה דירות, מי שבונה את הדירות זה קבלנים" מציין דנוס, "וכשהם שומעים שהמחירים עומדים לרדת- הם בונים פחות. ראינו את הפרסום של הלמ"ס לגבי הירידה בהתחלות הבניה וזה נתון לא טוב. כלפי מרכיב מרכזי בציבור הלקוחות של הדיור בישראל, אין בשורה כרגע". דנוס מוסיף- "עוד נתון מדאיג הוא שבעבר, מרשות מקרקעי ישראל היו מגיעות בערך 20 אלף יחידות דיור, שהמדינה מכרה, ועוד 20 אלף שהשוק הפרטי ידע ליצר. היום זה כבר לא קורה. ראשי הרשויות נמצאים בלחץ גדול מאוד ובגלל עוצמת הפעולה של הממשלה מתארגנת מולה עוצמה לא פחות חזקה של התארגנות אזרחית שתוקעת תוכניות ותכנונים ומעכבת את התוכניות".

ח"כ פולקמן מסכם- "המהלך של שחרור עוד קרקעות הוא מורכב וכל עוד אנחנו מטפלים בעיקר בביקושים של מחוסרי הדיור, המחירים יעצרו. נדרש שינוי בתפיסה- קבלן שהיה רגיל לקבל קרקע מדינה וידע למכור אותה גם למשפרי דיור וגם למשקיעים ולהעלות מחירים, יצרך להבין שזה השתנה".

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.