המחיר למשתכן – הסכסוך בין סדרה א' לב' בשוהם

שוהם סוערת בעקבות החלטת המדינה לבטל את ההגרלה של המחיר למשתכן ביישוב. אחרי מס דירה שלישית, גם המחיר למשתכן של שר האוצר כחלון מגיע לבג"ץ. את העתירה הגישו תושבי שוהם בגין חוסר שוויוניות ומידתיות. זכאי סדרה ב' טענו לקיפוח שכן לא התאפשר להם להשתתף בהגרלה היחידה על דירות לבני המקום. התוצאה היא שהמדינה ביטלה את ההגרלות הצפויות ביישוב נכון לעכשיו, מה שהוביל לזעם של זכאי סדרה א' שטוענים שזהו מהלך לא הוגן כלפיהם. באולפן נערך דיון סוער להבנת הצדדים ונסיון למציאות פתרון.

במסגרת המחיר למשתכן ידוע שמי שניגש ראשון יצטרף לסדרה א'

אנשי סדרה ב' טוענים כי בשוהם עלו קריאות להרשם למחיר למשתכן במועד קרוב מדי אל ההגרלה שהולכת להתקיים ביישוב, הגרלה המעניקה עדיפות לבני המקום. עוד הם טוענים כי ההודעה הרשמית הראשונה מטעם המועצה הייתה בכלל אחרי שנגמרה בכלל ההרשמה לסדרה א', ולכן לרבים מבני המקום לא ניתנה ההזדמנות להרשם להגרלה, על אף שהיא ההגרלה האחרונה ביישוב. לכן, טוענים אנשי סדרה ב' שהם לא ידעו על אפשרות ההרשמה ולכן פספסו את המועד והופלו.

איך אנשי סדרה א' ידעו שיש להרשם?

אנשי סדרה א' טוענים כי התוכניות היו מפורסמות בכל הארץ ושמזה כשנתיים וחצי שהמדינה מפרסמת שניתן להרשם לתוכנית. תוכנית המחיר למשתכן לא מיועדת רק לדירות בשוהם, מטרתה היא לתת זכאות להשתתף בהגרלה עבור דירות עם מחיר למשתכן בכל הארץ, ואכן רבים מאנשי סדרה א' טוענים שוויתרו על דירות ביישובים אחרים כשהבינו כי תתרחש הגרלה בשוהם, על מנת לזכות בדירה ביישוב מגוריהם. אנשי סדרה א' מציינים כי המדינה מחלקת את התוכנית לסדרות, על מנת למנוע תחרות של יותר מדי אנשים על היצע קטן מדי של דירות. אנשי סדרה א' טוענים כי מועצת שוהם פירסמה אף היא, בתחילת הדרך, על ההגרלה, מבלי לדבר על חלוקה לסדרות ושלקראת ההגרלה היה ידוע שרק סדרה א' תשתתף בה. רבים מאנשי סדרה א' משוהם נרשמו לעשרות הגרלות ובדיקה פנימית העלתה שיותר מ-70 אחוזים מהם נרשמו למעל 40 הגרלות שונות ברחבי הארץ, עליהן וויתרו כדי להשתתף בהגרלה בשוהם, בשל העדיפות לבני מקום.

ההנחה של ארז כהן, משפטן ויושב ראש לשכת השמאים לשעבר, היא שדווקא במקרה הזה, ככל הנראה בג"צ לא יתערב ולא ייתן פסיקה כמו במקרה של מס על דירה שלישית. לדבריו, הבעיה בשוהם היא רק דוגמא לבעייתיות הגדולה של המחיר למשתכן, בייחוד באיזורי המרכז. באיזורי הפריפריה, מוסיף כהן, אין קושי דומה כיוון שיש יותר היצע מאשר ביקוש וסדרה ב' ממילא נכנסת להגרלה. הבעיה הגדולה צצה במרכז הארץ, וכל עוד ההיצע לא יעלה משמעותית (כולל ייצור עוד עתודות קרקע), גם בדרכים נוספות ולא רק במחיר למשתכן, הבעיה הזו תשוב להופיע גם במקומות אחרים במרכז.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.