עמק רפאים- מדוע כ-50 אלף דירות בישראל עומדות ריקות

כל מי שיש בבעלותו דירה, לרוב ינסה להרוויח ממנה את מירב ההכנסה האפשרית. הרעיון של להחזיק בדירה, על כל העלויות הכרוכות בכך, מבלי לראות ממנה רווחים, נראה לרובנו תמוהה אם לא מטורף לחלוטין, אך מסתבר כי ישנם לא מעט אנשים שיכולים להרשות לעצמם להחזיק בדירה ריקה בלי אופק להשכרה או מכירה ואכן בוחרים לעשות זאת, או שלפעמים הם פשוט משאירים אותה ריקה מסיבות אחרות. יתרה מכך, כולנו יודעים שישראל נמצאת כבר מזה זמן מה בעיצומו של משבר דיור, ולמרות זאת מתברר כי בכל הנוגע לדירות רפאים העומדות ריקות מזה זמן רב, המספרים מפתיעים למדי- בשתי הערים הגדולות בארץ- ירושלים ותל אביב, ניתן למצוא את הכמות הגדולה ביותר של דירות רפאים, ובירושלים המספרים גדולים במיוחד.

מהי דירת רפאים?

באופן כללי, בישראל יש נכון להיום כ-163 אלף דירות עומדות ריקות, ומתוכן כ-50 אלף הן דירות רפאים. למעשה, בין 6 ל-7 אחוזים מסך כל הדירות בישראל הן דירות שאינן מאוכלסות וזאת לאחר שמספר הדירות הריקות גדל בשנתיים האחרון ב-10 אחוזים. חשוב לזהות את ההבדלים בין דירות ריקות לבין דירות רפאים. על פי ההגדרה דירות רפאים הן דירות העומדות ריקות מעל ל-9 חודשים ולרוב המצב הוא שהבעלים שלהן כלל לא שוקלים לשנות את הסטטוס עבורן, כלומר- אין כוונה למכור אותן, להשכיר אותן וכן הלאה. דרך נפוצה לזהות דירת רפאים היא לשים לב לחשבון החשמל והמים. לרוב החשבונות יהיו נמוכים ביותר, ומהם ניתן להסיק שלא גרים בדירה.

ההגיון בבעלות על דירת רפאים

ישנן מספר סיבות מדוע אנשים בוחרים להחזיק בדירות רפאים. הסיבה הראשונה היא להחזיק בדירה ליתר בטחון, מתוך חשש שאולי יום אחד ייווצר צורך עבור הבעלים, בני משפחתו או מכריו, להתגורר בה. סיבה אפשרית נוספת היא שלעיתים הדירה שייכת לתושבי חוץ, הרוכשים דירה בארץ ומתגוררים בה כאשר שהם מגיעים לחופשה או ביקור, ובין שימוש לשימוש הדירה עומדת ריקה. עוד סיבה אפשרית היא קשיים שפוגשים בעלי דירות רבים שטרם לא הצליחו למכור את הדירה או להשכיר אותה, או לחלופין, שנמצאים במצב של שיפוץ ארוך ועל כן מתעכבים באיכלוס הדירה. בחלק מהעיריות ברחבי הארץ מתקיים דיון העוסק בשאלה האם יש לדרוש מיסים גבוהים יותר מבעלי דירה המשאירים אותה ריקה מסיבה זו או אחרת. בשל מצוקת הדיור הקשה בישראל, העיריות שואפות להגדיל את היצע הדירות ולא להתיר נכסים העומדים ריקים, ורואות במיסוי יתר כלי העשוי לעודד בעלי דירות רפאים להשכיר או למכור את הנכסים שלהם. "לי זה נראה כמו התערבות בחיים הפרטיים שלי אנשים פרטיים" אומר מר לוי יצחק, עורך מחירון הדירות, "אם מישהו לא מעוניין להשכיר את הדירה שברשותו ויכול להרשות לעצמו מבחינה כלכלית שלא להכניס רווחים על הדירה, זהו קניינו הפרטי וזוהי זכותו".

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.