עם היד על הטריגר- מדוע מחירי דירות עולים משמעותית ברחובות ושכונות מסויימות

אם רכשתם דירה לפני 10 או 15 שנה, ניתן להניח ששילמתם סכום נמוך בהרבה מהסכום שהייתם משלמים היום על אותה הדירה, וזה לא רק בגלל עליית שווי הנכס. ביישובים וערים ברחבי הארץ ניתן לזהות עליה משמעותית של מאות אחוזים במחירים של דירות מסויימות, ולכאורה נראה שאין סיבה לכך, לפחות לא אחת הנראית לעין. אך חיפוש מעמיק והבנה של התמונה המלאה מסייעת לזהות את "הטריגרים"- תהליכים ושינויים המובילים לעלייה משמעותית וחדה במחירי דירות, באיזורים שלא ידעו מחירים כאלו לפני עשור או יותר.

אותה הדירה – קפיצת מחיר של מאות אחוזים

יש מקרים בהם המחיר של דירה מסוימת, בעיר מסוימת או ברחוב מסוים, קופץ ב-300 אחוזים, בהשוואה למחיר בשנים עברו, בעוד שבעיר אחרת מחיר דירה דומה קופץ ב-500 אחוזים. בדיקה בארכיונים של מחירי הדירות מעלה כי תמיד יש טריגר כלשהו, הגורם לעליית מחירים גבוהה באופן משמעותי במקום מסויים, בהשוואה לסביבה שלו. לדוגמא, נבחן את העיר אשדוד. לאשדוד הגיעה בשנים האחרונות עלייה גדולה מאוד מצרפת. העולים הביעו עניין רב בדירות בשכונות הקרובות יותר לים, ואכן הדירות באותן השכונות חוו עליית מחירים של כ-300 אחוזים, שלא בהתאם לעליית מחירים רגילה ומתונה יותר, המוכרות ונפוצות יותר בערים ובשכונות אחרות.

ולהלן הנתונים לגבי דירת 4 חדרים, על הים, בעיר אשדוד-
* בשנת 2005 הדירה עלתה 650 אלף שקלים.
* בשנת 2007 אותה הדירה עלתה כבר למחיר של 760 אלף שקלים.
* בשנת 2010 עלות הדירה עלתה לסכום של 1,000,080 שקלים.
* בשנת 2018 המחיר הדירה עומד בין 1,000,700 ל- 1,000,800 שקלים.

כדי להבין את היקף הגדילה, ניתן להשוות את מחירי הדירה באשדוד למחירי דירה ברחוב דומה, בעיר אחרת לחלוטין- חיפה. לעומת אשדוד, בחיפה נרשמה עליית מחירים של לא פחות מ-500 אחוזים. הבדיקה נעשתה על דירה ברחוב העצמאות, הנמצא בעיר התחתית. בחיפה, איזור העיר התחתית מפותח מאוד מבחינה מסחרית ומבחינת נגישות, אך בכל הנוגע לדירות האיזור לא חווה מעולם פיתוח רב או השקעה. עם זאת, בשנים האחרונות עיריית חיפה קיבלה החלטה להתחיל להשקיע בעיר התחתית, ולא סתם להשקיע- מדובר על השקעה במטרה למשוך אל האיזור אנשים צעירים. בעיר התחתית הושקע מאמצים רבים במקומות בילוי, מסעדות, בידור וכיוצא בזה, ואכן התוצאות לא איחרו לבוא ויצרו עלייה של 500 אחוזים במחירי הדירות באיזור מאז 2005.

ואלו הנתונים לדירת 4 חדרים בעיר התחתית בחיפה-
* בשנת 2005 הדירה בחיפה עלתה 75 אלף שקלים בלבד.
* בשנת 2007 מחיר הדירה עלה ל-90 אלף שקלים.
* בשנת 2010 הדירה עלתה כבר 190 אלף שקלים.
* היום, בשנת 2018, עלות הדירה מגיעה ל-975 שקלים, עלות של כמעט מליון שקלים, קפיצה של פי 500 אחוזים.

חשוב להכיר ולחפש את הטריגר

התופעה של קפיצת מחירים חדה אינה אקסקלוסיבית לאשדוד או לחיפה, גם בערים ויישובים אחרים בארץ מחירי הדירות עלו ועולים באופן משמעותי בשל טריגרים כאלו ואחרים. כאשר מבקשים לרכוש דירה, חשוב לדעת לחפש את הטריגר, את אותה הסיבה שבגינה מחירי הדירות בעיר מסויימת, ברחוב מסויים או בשכונה מסויימת, קופצים באופן משמעותי, על מנת להערך נכון ולהתאים את הליך חיפוש הדירה לרכישה.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.