החשיבות של הליך קדם הצוואה לעסק המשפחתי

אמנם עצם המחשבה על עריכת צוואה גורמת לרבים מאיתנו להירתע בסלידה, אך כיום צוואה נחשבת דווקא לסמל סטטוס- סימן להצלחה שאדם מעוניין להעביר לקרוביו ולאהוביו. אחד השלבים החשובים ביותר לביצוע לפני כתיבת הצוואה, שלא כולם מודעים אליו, הוא דווקא הליך קדם הצוואה ומדובר בהליך שחשוב פי כמה אם מדובר בהורשה של עסק משפחתי.

חשיבות הליך קדם הצוואה

"אני מדמה את הליך קדם הצוואה לשלב החיזור בקשר זוגי" אומר רואה החשבון אלון ברוידא, מומחה לעסקים משפחתיים ומעבר בין דורי, "אצל כל זוג שלב החיזור נמשך כמה חודשים ולעיתים אפילו כמה שנים. לעומת זאת, טקס החתונה נמשך כמה דקות אבל מבוסס על מערכות יחסים מסויימות שנוצרו בין שני בני הזוג במהלך שלב החיזור ואפשרו להם להגיע אל טקס החתונה. כך גם צוואה- ניתן לכתוב צוואה תוך מספר פגישות אצל עורך דין, אך על מנת לגבש את ההסכמות שיופיעו בצוואה רצוי שהמשפחה תפגש לדבר ולהבין את המשמעויות, להבין את הרצונות ולהבין מה אפשרי ומה לא. אחרי השיחות הללו ואחרי שהמערכת תהיה פתוחה וגלויה, אפשר גם לכתוב צוואה, אך הדרך לשם כרוכה בכך שהמשפחה תתחיל לדבר בפתיחות ובכנות".

איך מתחילים את התהליך

"בהרבה מקרים המשפחה מפחדת להתחיל לגעת בנושא ולכן הליך קדם צוואה מחייב בדרך כלל להיעזר בייעוץ חיצוני- אדם מוסמך ומקצועי שמלווה את התהליך מתחילתו ועד סופו ומאפשר למשפחה להתחיל לדבר" מוסיף ברוידא, "כשמתאפשר לנו להתחיל לדבר באופן אישי מול אדם חיצוני, יותר קל להגיד את הדברים שייתכן שהיינו נמנעים מלומר בסיטואציה אחרת".

מרכיבי הליך קדם הצוואה

כאמור, תהליך כתיבת קדם צוואה מתחיל בשיחות עם יועץ חיצוני המומחה לנושא. מטרת השיחות היא לעזור למשפחה להעביר ליורשים את היכולת לנהל ולהיות בעלים של רכוש ו/או של עסק. "אפשר להתייחס לזה כאל מטאפורה- במקום לתת לבן שלך דג, אתה מלמד אותו לדוג" אומר ברוידא. חלק גדול מהליך קדם הצוואה מבטיח שהמורישים יהיו מעורבים בשיחות ובתקשורת עם היורשים ולמעשה יעבירו אליהם את הנסיון והידע שהם צברו לאורך השנים. שיחות אלו נקראות "פורומים משפחתיים" והן מאפשרות ליורשים להבין את תהליכי שיקול הדעת והמחשבה של המורישים, אותם תהליכים שאיפשרו יצירת עסק מוצלח ותפעול שלו. את הידע הזה הם לא יוכלו לקבל בשום מקום אחר, אך ורק נסיון מבפנים יוכל לסייע להם לתחזק ולתפעל את העסק היטב גם בהמשך. בשל הפחד והרתיעה מן הנושא הרבה משפחות נוטות לדחות את העיסוק בהליך קדם צוואה עד שמגיעים למצב בו המורישים כבר לא מסוגלים להעביר את הידע הלאה. "במצב כזה למעשה כל תהליך קדם הצוואה פוספס" אומר ברוידא, "מגיעים לצוואה שטכנית היא קיימת, אבל לחלוטין לא מגובשת".

לכן, חשוב וכדאי לזכור שבכל הנוגע לעסק המשפחתי, כדאי להתחיל ולטפל בהליך קדם הצוואה בזמן הראוי והנכון- ויפה שעה אחת קודם.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.